Ana Sayfa GÜNDEM ABD’li rahip Brunson serbest bırakıldı

ABD’li rahip Brunson serbest bırakıldı

2142
0
Paylaş
abdli-rahip-brunson-serbest-birakildi
Hakkında 10 yıla kadar hapis cezası istenen ABD’li rahip Brunson serbest bırakıldı.

Casusluk ve terör suçlamalarıyla yargılanan Amerikalı Rahip Brunson’un serbest bırakılmasına karar verildi. Brunson’a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası veren mahkeme ABD’li rahibin ev hapsini kaldırdı.

Washington ile Ankara arasında diplomatik krize neden olan dava sonuçlandı. İzmir Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde yapılan duruşma sonrası mahkeme, Aralık 2016’da tutuklanan ve geçtiğimiz temmuz ayında tutukluluğu ev hapsine çevrilen din adamı Andrew Craig Brunson’ın tahliyesine hükmetti.

Duruşmada mütalasını sunan savcı soruşturmanın genişletilmesini istemedi. Brunson hakkında 10 yıla kadar hapis cezası talep eden savcı, adli kontrol şartının ise kaldırılmasını istedi. Duruşmada bazı tanıkların daha önceki ifadelerini geri çektikleri belirtildi.

Duruşmada söz alan Brunson ise masum olduğunu belirterek beraatini istedi.

Türkiye’de yaklaşık iki yıldır tutuklu bulunan Pastör Brunson’un durumu Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye’nin ilişkilerini zor bir sürece sürüklemişti. Brunson’ın serbest bırakılmama kararına tepki gösteren ABD, Türkiye’ye yönelik bir dizi yaptırım kararı almıştı. Ağustos ayında Türkiye’den çelik ve aluminyum ithalatına ek gümrük vergisi getirmiş, Ankara ise otomobil, alkol ve pirinç gibi Amerikan ürünlerinin vergilerini artırarak karşılık vermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here